Bell Schedule CHS Athletic Handbook Contact Information Heritage Park School Improvement Plan Student Handbook 2018-19 Testing Schedule Graduation Information Parent Advisory Council Professional Development
Administration Agriculture and Construction Arts Business / Marketing English Family / Consumer Science Health Sciences Heathful Living / PE Math Media And Technology Office Staff Project Lead the Way School Resource Officer Science Social Studies Special Programs Student Services World Languages
Academic Achievement Band BETA Club Croatan Crazies DECA Diversity Club Educators Rising FBLA FCA FCCLA FFA Improv Club Interact Key Club Kindness in Motion Math Team National Honor Art Society National Technical Honor Society Peer Tutoring Quiz Bowl Skills USA Speech and Debate Team Student Government Young Democrats of America
Activity Buses Calendar Drivers Education New Curriculum Standards 2012 Prom SAT Prep Yearbook CHS School Improvement Plan School Resource Officer Senior Information Student Insurance Yellow Buses
Croatan Athletics Fall Concession and Gate Duties Winter Gate and Concession Duties Spring Concession/Gate Duties Spring 2019 Winter 2017-18 Spring 2018 Fall 2018 Winter 2018-19 Cheer Calendar Athletic Awards Photos End of Year Awards Coaches Sponsors Start Dates
Croatan High School Media Center
Cougar Headline Archives 2013-2014

Awards 2017

 

2017 Croatan High School Athletic Awards

 

Most Outstanding Male Athlete – Michael Quispe

Most Outstanding Female Athlete – Tori Riggs, Kaleigh Hanson

Best All Around Male Athlete – Tyler Robinson

Best All Around Female Athlete – Jillian Tracy

 

State Champions 

Indoor 4X400 Relay Team (Tyler Robinson, Michael Quispe, Joseph Bulfer, Robert Brenneman)

 

500 M Relay - Michael Quispe

 

200 Freestyle - Lindsey Reeve

 

800 M Run - Kaleigh Hanson

 

4X400 M Relay (Lydia Best, Kaleigh Hanson, Trinity White, Ki-Ki Klaumann)

 

4X400 M Relay (Michael Quispe, Tyler Robinson, Joseph Bulfer, Robert Brenneman)

 

4X800 M Relay (Michael Quispe, Tyler Robinson, Joseph Bulfer, Devin Barnes)

Fall All-Conference

 

Girl's Cross Country - Lydia Best, Shelby Cobb, Ally Roth, Ashlyn Gipson, Frances Swiber, Kaleigh Hanson, Maleia Smith

 

Boy's Cross Country - Jamie Rodriguez, Devin Barnes, John David McCray, Brendon Hodge, Michael Quispe, Ryan Pappa, Jacob Boucher

 

Girl's Tennis - Mary Claire Bass, Anna Desmone, Jenna D'Amico

 

Football - Stevie Sharpe, Tyler Robinson, Noah Plisko, Sam Nay

 

Boy's Soccer - Calvin Baker, Jack Davis, Logan Edwards

 

Volleyball - Polly Watts, Kiersten Staab, Alyssa Mickle

 

Cheer - Aleea Winston, Katie Hopewell

Fall Awards

 

Girl’s Golf -               Most Outstanding (Angela Morando)

                                   Spirit of the Cougar (Marianna Winston)

                                   Most Improved (Alley Marion)

                                   Scholar Athlete (Angela Morando)

                                                     

Football –       Most Outstanding (Sam Nay)

                        Most Outstanding (Tyler Robinson)

                        Spirit of the Cougar (Tommy Clark) 

                        Most Improved (Cooper Waltrip)

                        JV Spirit of the Cougar (Charlie Tullevech)

                        JV Most Improved (Major Hawkins)

                        Scholar Athlete (Zach Hoy)

                        JV Scholar Athlete (Mitchell Steele, Major Hawkins and Andy Wolf)

 

Boy’s Soccer –          Most Outstanding: (Logan Edwards)

                                    Best All Around: (Jack Davis)

             Most Improved: (Sam Duggan)

             Spirit of the Cougar: (Ben DeRosia)

                                    JV Most Outstanding:  (Mark Wax)

                                    JV Most Improved (Brendan Murphy)

                                    Scholar Athlete (Matthew Duggan)

                                    JV Scholar Athlete (Quinn Fonner and William Swiber)

 

Volleyball -     Most Outstanding (Polly Watts)

                        Best All Around (Jillian Tracy)

                        Most Improved (Kiersten Staab)

                        Spirit of the Cougar (Alyssa Mickle)

                        JV Most Outstanding (Mattie Holloway)

                        JV Most Improved (Annie McLean)

                        Scholar Athlete (Jillian Tracy)

                        JV Scholar Athlete (Sara Huber)

 

Girl’s Tennis -            Most Outstanding – (Mary Claire Bass)

                                    Best All Around – (Jenna D’Amico)

                                    Spirit of the Cougar – (Anna Desmone)

                                    Most Improved – (Julia Lorenzo)

                                    Scholar Athlete (Jenna D’Amico)

 

Boy’s Cross Country –         Most Valuable Runner (Jamie Rodriguez)

                                                Best All Around (Devin Barnes)       

                                                Most Improved (Michael Quispe)

                                                Spirit of the Cougar (John David McCray)

                                                Scholar Athlete (William Swiber)

 

Girl’s Cross Country –         Most Valuable Runner (Lydia Best)

                                                Best All Around (Shelby Cobb)

                                                Most Improved (Ashlyn Gipson)

                                                Spirit of the Cougar (Ally Roth)

                                                Scholar Athlete (Cadyn Davis)

                                                 

Cheerleading -          Most Outstanding (Erin Cloninger)

                                    Best All-Around:  (Katie Hopewell)

                                    Spirit of the Cougar: (Maddie Carpenter)

                                    Most Improved (Mya Smith)

                                    JV Most Outstanding (Jasmine Reyes)

                                    JV Most Improved: (Alena Bradley)

                                    Scholar Athlete (Aleea Winston)

                                    JV Scholar Athlete (Alena Bradley)

Winter All-Conference

 

Boy's Basketball - P J Riley

 

Girl's Basketball - Kelly Hagerty, Ally Roth

 

Girl's Indoor Track - Lydia Best, Kaleigh Hanson, Emely Altman

 

Boy's Indoor Track - Robert Brenneman, Devin Barnes, Jamie Rodriguez, Michael Quispe, Joseph Bulfer, Tyler Robinson

 

Wrestling - Erich Biekirch, Clay Sanders, Ryan Perry, Dalton Lehotta, Stevie Sharpe

Winter Awards

 

Girl’s Basketball –     Most Outstanding Player (Ally Roth)

                                    Best All Around (Kelly Hagerty)

                                    Spirit of the Cougar (Alexis Pritchett)

                                    Most Improved (Natalie Show)

                                    JV Most Outstanding (Ashley Crane)

                                    JV Most Improved (Alexis Wolanzyk)

                                    Scholar Athlete (Ally Roth and Natalie Show)

                                    JV Scholar Athlete (Molly Walsh)

 

Boy’s Basketball -     Most Outstanding (P J Riley)

                                    Best All Around (Owen Smith)         

                                    Spirit of the Cougar (Eli Gerrans)

                                    Most Improved (Lewis Reddick)

                                    JV Most Outstanding (J P McLean)

                                    JV Most Improved (Joseph Purdy)

                                    Scholar Athlete (Eli Gerrans)

                                    JV Scholar Athlete (Quinn Fonner)

 

Wrestling -     Most Outstanding Wrestler (Grant Hall)

                        Most Outstanding (Ryan Perry)

                        Best All Aound (Charles Corbell)

                        Spirit of the Cougar (Clay Sanders)  

                        Scholar Athlete (Ryan Perry)

 

 

Boy’s Swimming -     Most Valuable (John David McCray)

                                    Best All Around (Ethan Loveless)

                                    Spirit of the Cougar (E J Walsh)

                                    Most Improved (Nathan Tucker)

                                    Scholar Athlete (Matthew Duggan)

 

Girl’s Swimming -     Most Outstanding (Jillian Tracy)

                                    Best All Around (Meagan Quispe)

                                    Spirit of the Cougar (Rachel Dooley)

                                    Most Improved (Hannah Hays)

                                    Scholar Athlete (Jillian Tracy)

 

Boy’s Indoor Track –            Most Outstanding (Tyler Robinson)

                                                Best All Around (Michael Quispe)

                                                Spirit of the Cougar (Robert Brenneman)

                                                Most Improved (Devin Barnes)

                                                Scholar Athlete (Jamie Rodriguez)

 

Girl’s Indoor Track -             Most Outstanding (Kaleigh Hanson)

                                                Best All Around (Madi Hilburn)

                                                Spirit of the Cougar (Lydia Best)

                                                Most Improved (Maleia Smith)

                                                Scholar Athlete (Ki-Ki Klaumann)

Spring All-Conference

 

Baseball - John Keel, Ian Ramirez, Trey Guggino

 

Girl's Soccer - Savannah McAloon, Ally Roth, Lauren Tuck

 

Golf - Manny Edmonds, Nick Owens, Andy Reyes, Casey Gibson, Brady Stafford

 

Boy's Tennis - Mitchell Wright, John Guarino, Graham Guthrie, Luke Burrows

 

Softball - Lea Nobles

 

Boy's Track - Robert Brenneman, Noah Bibus, Tyler Robinson, Michael Quispe, Joseph Bulfer

 

Girl's Track - Kaleigh Hanson

 

Lacrosse - Nathan Bradley

Spring Awards

Softball -        Most Outstanding:  (Lacey Shannon)

                        Best All-Around:  (Mallory Carpenter)

                        Spirit of the Cougar:  (Lea Nobles)

                        Most Improved (Abby Jolly)

                        JV Most Outstanding (Aleksi Matias)

                        JV Most Improved (Ashleigh Wilhoit)

                        Scholar Athlete (Lea Nobles)

                        JV Scholar Athlete (Sarah Taylor)

                                                           

Girl’s Soccer -           Most Valuable Player (Tori Riggs)

                                    Best All Around (Savannah McAloon)

                                    Spirit of the Cougar (Ally Roth)

                                    Most Improved (Samara Rahman)

                                    JV Most Outstanding (Jasmine Reyes)

            JV Most Improved (Madi Hilburn)

                                    Scholar Athlete (Jillian Tracy)

                                    JV Scholar Athlete (Cassidy Jones and Natalie Manning)

                                   

 

Boy’s Tennis -           Most Outstanding (Graham Guthrie)

                                    Best All Around (John Guarino)

                                    Spirit of the Cougar (Mitchell Wright)

                                    Most Improved – (Zach Simonette)

                                    Scholar Athlete (Mitchell Wright)

 

Golf -  Most Valuable Player (Manny Edmonds)

            Best All Around (Nick Owens)

            Spirit of the Cougar (Andy Reyes)

            Most Improved (Casey Gibson)

            Scholar Athlete (Ethan Ybanez)

 

Girl’s Track -  Most Outstanding (Lydia Best)

                        Best All Around (Ki-Ki Klaumann)

                        Spirit of the Cougar (Kaleigh Hanson)

                        Most Improved (Ashlyn Gipson)

                        Scholar Athlete (Ki-Ki Klaumann)

 

Boy’s Track – Most Outstanding (Robert Brenneman)

                        Most Outstanding (Michael Quispe)

                        Most Outstanding (Tyler Robinson)

                        Most Outstanding (Joseph Bulfer)

                        Scholar Athlete (Jamie Rodriguez)

 

Baseball –      Most Valuable Player (John Keel)

                        Best All Around Player (Ian Ramirez)

                        Spirit of the Cougar (Trey Guggino)

                        Most Improved (Noah Tucker)

                        JV Most Outstanding Player (Jacob Rush)

                        JV Spirit of the Cougar (Michael Knigge)

                        JV Scholar Athlete (Ethan Dudley and Zach Hoy)

             Scholar Athlete (Matthew Elardo)

 

Lacrosse -      Most Outstanding (Nathan Bradley)

                        Best All Around (Sean O’Connell)

                        Spirit of the Cougar (Sam Duggan)

                        Most Improved (Dylan Smith)

                        Scholar Athlete (Matthew Duggan)