Bell Schedule CHS Athletic Handbook Contact Information Directions Employment Heritage Park Recognitions School Improvement Plan Spirit Points Race Student Handbook Alert Now Parent Advisory Council Parent Student Information Form Professional Development SACS 2013
Administration Agriculture and Construction Arts Business / Marketing English Family / Consumer Science Health Sciences Heathful Living / PE Math Media And Technology Office Staff Project Lead the Way School Resource Officer Science Social Studies Special Programs Student Services World Languages
Academic Achievement Band BETA Club Croatan Crazies DECA Educators Rising FBLA FCA FCCLA FFA Improv Club Interact Key Club Math Team National Honor Art Society National Technical Honor Society Peer Tutoring Quiz Bowl Skills USA Speech and Debate Club Student Government
Cougar Headline Archives 2013-2014 Foods and Nutrition I
Activity Buses Calendar Drivers Education New Curriculum Standards 2012 Prom SAT Prep Yearbook School Resource Officer Senior Information Student Insurance Yellow Buses
Croatan Athletics Spring Concession/Gate Duties Winter Gate and Concession Duties Fall Concession and Gate Duties Winter 2017-18 Spring 2018 Fall 2017 Cheer Calendar Spring 2017 Winter 2017 Fall 2016 Coaches Archives for CHS Athletics Athletic Awards Photos End of Year Awards Sponsors Start Dates
Croatan High School Media Center Teacher Educational Resources Media Center Use Student Resources Bloom's Digital Taxonomy Pyramid Media Center Information Voki Instructions Web2.0 Clock

Cross Country

2016 Cross Country Schedule

 

DAY

DATE

OPPONENTS

LOCATION

TIMES

RESULTS

Record
Wednesday August 31st West Carteret/White Oak/Swansboro Fort Macon

3:30 Walk

4:00 Run

BOYS RACE

 

Croatan 35

West Carteret 38

Swansboro 66

White Oak 90

East Carteret 176

 

GIRLS RACE

 

West Carteret 40

Croatan 51

Swansboro 61

White Oak 76

East Carteret 197

Boys 4-0

Girls 3-1

Tuesday

September 6th

East Duplin / Northside / Dixon

Southwest / North Brunswick

Croatan

4:00 Walk

4:30 Run

 

BOYS RACE

 

1. Croatan 20

2. Southwest 100

3. East Duplin 108

4. Dixon 111

5. Northside 124

6. North Brunswick 274

 

GIRLS RACE

 

1. Croatan 26

2. Dixon 77

3. Southwest 106

4. North Brunswick 179

5. East Duplin 181

6. Northside 228

Boys 9-0

Girls 8-1

Saturday

September 10th 

 Pam Pack Invitational

Washington

10:30 Boys

11:00 Girls

 

BOYS RACE

 

1. Croatan 51

2. First Flight 65

3. South Central 85

4. South Lenoir 111

5. Camden County 157

6. Cape Hatteras 172

7. Northside 181

8. Southwest 194

9. Pamlico 237

10. Riverside 256

11. Washington 267

12. Manteo 305

 

GIRLS RACE

 

1. Croatan 35

2. First Flight 71

3. South Central 75

4. South Lenoir 120

5. Manteo 164

6. Riverside 179

7. Ocracoke 188

8. Washington 192

9. Camden County 195

10. Northside 283

11. Pamlico 310

Boys 20-0

Girls 18-1

Saturday

September 17th  

 Bo Run Invitational

Boyd Lee Park (Greenville)

9:00 Girls

9:30 Boys

Boy's Race

1 Heritage 49    
2 Topsail 77    
3 South Lenoir 122    
4 D.H. Conley 127    
5 Jack Britt 156    
6 Croatan 184    
7 Hoggard 186    
8 Camden County 187    
9 South Central 296    
10 Lumberton 296    
11 Fuquay-Varina 314    
12 Farmville Cent 318    
13 First Flight 337    
14 Hunt High  398    
15 Eastern Wayne 423    
16 Washington 445    
17 Manteo 445    
18 Rose, J.H. 468    
19 Riverside (1A) 513    
20 South Johnston 528    

 

GIRLS RACE

 

   1 Laney   27                                                  
   2 Croatan    132                                                
   3 South Central   140                                                   
   4 D.H. Conley 142                                                    
   5 First Flight   157                                                   
   6 Swansboro      166                                                  
   7 Fuquay-Varina    174                                                    
   8 New Bern  188                                                     
   9 Jacksonville   196                                                    
  10 Topsail   199                                                     
  11 Hunt     239                                                      
  12 J.H. Rose    288                                                      
  13 Franklinton     331   

 

Boys 34-5

Girls 29-2

Wednesday

September 21st

East Duplin / Northside / Dixon

Southwest / North Brunswick

East Duplin

4:00 Walk

4:30 Run

 

BOYS RACE

 

1. Croatan 34

2. Clinton 102

3. Dixon 106

4. East Duplin 129

5. Southwest 146

6. Northside 202

7. North Brunswick 239

 

GIRLS RACE

 

1. Croatan 42

2. Clinton 54

3. Dixon 104

4. Southwest 128

5. North Brunswick 184

6. East Duplin 196

7. Northside 221

Boys 40-5

Girls 35-2

Saturday

September 24th  

 Pirate Invitational

Lake Kristi (Greenville)

10:00 Boys

10:45 Girls

 

BOYS RACE

 

1. Green Hope 38

2. Middle Creek 100

3. Rocky Mount 126

4. Topsail 137

5. West Carteret 146

6. Croatan 155

7. Bishop McGuiness 163

8. Fike 199

9. Rolesville 245

10. DH Conley 265

11. Hunt 299

12. JH Rose 301

13. South Central 302

14. South Lenoir 317

15. Northside 471

16. Eastern Wayne 487

17. Southeastern Homeschool 510

 

GIRLS RACE

 

1. West Carteret 26

2. Green Hope 53

3. Middle Creek 66

4. Croatan 108

5. DH Conley 158

6. South Central 176

7. Topsail 200

8. Rolesville 245

9. Fike 288

10. JH Rose 304

11. South Lenoir 324

12. Hunt 327

13. Farmville 343

14. Eastern Wayne 372

 

Boys 51-10

Girls 45-5

Tuesday

September 27th

East Duplin / Northside / Dixon

Southwest / North Brunswick

North Brunswick

4:00 Walk

4:30 Run

 

BOYS RACE

 

1. Croatan 24

2. Southwest 83

3. Northside 140

4. East Duplin

5. Dixon 167

6. North Brunswick 203

 

GIRLS RACE

 

1. Croatan 24

2. Dixon 64

3. East Duplin 83

4. Southwest 115

5. North Brunwick 157

6. Northside 219

Boys

56-10

 

Girls

50-5

Tuesday

October 4th

East Duplin / Northside / Dixon

Southwest / North Brunswick

Northside

4:00 Walk

4:30 Run

 

BOYS RACE

 

1. Croatan 27

2. East Duplin 75

3. Dixon 106

4. Southwest 120

5. Northside 157

6. North Brunswick 257

 

GIRLS RACE

 

1. Croatan 27

2. Southwest 88

3. Dixon 92 

4. East Duplin 159

5. North Brunswick 188 

6. Northside 212

Boys 61-10

Girls 55-5

Thursday

October 13th

East Duplin / Northside / Dixon

Southwest / North Brunswick

Southwest

4:00 Walk

4:30 Run

Boys

1st Crotan 21

2nd SW 58

3rd Dixon 100

4th NS 139

5th NB 218

 

Girls

1st Crotan 23

2nd SW 72

3rd Dixon 98

4rd NS 117

5th NB 188

Boys 66-10

Girls 60-5

Tuesday

October 18th

Conference Championship

Cabin Lake

4:00 Walk

4:30 Run

 

BOYS RACE

 

1. Croatan 31

2. Southwest 69

3. East Duplin 88

4. Dixon 113

5. Northside 127

6. North Brunswick 169

 

GIRLS RACE

 

1. Croatan 23

2. Dixon 56

3. Southwest 85

4. East Duplin 136

5. North Brunswick 159

6. Northside 162

 

Boys 71-10

Girls 65-5

Saturday

October 29th   

Regional Championship

Washington

TBD

BOYS RACE

 

1. First Flight 39

2. Croatan 50

3. Southwest 117

4. East Duplin 126

5. South Lenoir 132

6. Hertford County 239

7. Northeastern 244

8. Dixon 249

9. Farmville Central 250

10. North Brunswick 267

11. Beddingfield 284

12. Ayden Grifton 308

13. Washington 325

14. North Pitt 331

15. North Lenoir 387

16. Northside 398

17. North Johnston 419

 

GIRLS RACE

 

1. First Flight 32 

2. Croatan 51

3. Southwest 123

4. Dixon 131

5. South Lenoir 144

6. Currituck 160

7. Washington 179

8. East Duplin 181

9. Farmville Central 189

10. North Johnston 238

11. Pasquotank 314

12. Northside 319

 

 

Saturday

November 5th   

State Championship

Beeson Park (Kernersville)

TBD

 

Boys 6th

Girls 9th