Bell Schedule CHS Athletic Handbook Contact Information Heritage Park School Improvement Plan Spirit Points Race Student Handbook 2018-19 Testing Schedule Graduation Information Parent Advisory Council Professional Development
Administration Agriculture and Construction Arts Business / Marketing English Family / Consumer Science Health Sciences Heathful Living / PE Math Media And Technology Office Staff Project Lead the Way School Resource Officer Science Social Studies Special Programs Student Services World Languages
Academic Achievement Band BETA Club Croatan Crazies DECA Diversity Club Educators Rising FBLA FCA FCCLA FFA Improv Club Interact Key Club Kindness in Motion Math Team National Honor Art Society National Technical Honor Society Peer Tutoring Quiz Bowl Skills USA Speech and Debate Team Student Government Young Democrats of America
Activity Buses Calendar Drivers Education New Curriculum Standards 2012 Prom SAT Prep Yearbook CHS School Improvement Plan School Resource Officer Senior Information Student Insurance Yellow Buses
Croatan Athletics Fall Concession and Gate Duties Winter Gate and Concession Duties Spring Concession/Gate Duties Fall 2018 Winter 2018-19 Spring 2019 Fall 2017 Winter 2017-18 Spring 2018 Cheer Calendar Athletic Awards Photos End of Year Awards Coaches Sponsors Start Dates
Croatan High School Media Center
Cougar Headline Archives 2013-2014

Awards 2016

 

 

2016 Athletic Awards

 

Most Outstanding Male Athlete – Ethan Bridges

Most Outstanding Female Athlete –Gina Ryan

Best All Around Male Athlete –Sam Nay

Best All Around Female Athlete – Katy Ryan

Amerochem Scholarship - Gina Ryan and Jacob Morton

 

State Champions 

Girl's Golf Team

Indoor 4X800 M Relay (Lydia Best, Tori Riggs, Kaleigh Hanson, Marissa Yarbrough)

Fall All-Conference

 

Girl's Tennis - Claire LeBlanc, Mary Claire Bass, Caitlyn Daas

 

Football - Logan Bird, Donray Brown, Tyler Robinson, Sam Nay, Stevie Sharpe, Dylan Cooper, Jason Seelye, Ethan Bridges, Duncan Nelson

 

Volleyball - Karlee Thomas, Gina Ryan, Katy Ryan, Alyssa Mickle

 

Boy's Soccer - JT Dupree, Logan Edwards, John Guarino

 

Girl's Cross Country - Lydia Best, Marisa Yarborough, Madi Thompson, Madison Peele, Catherine Holloway, Francis Swiber, Shelby Cobb

 

Boy's Cross Country - Jamie Rodriguez, Devin Barnes, Brendon Hodge, Seth Ellis, Lucas Bolding

Fall Awards

 

Girl’s Golf -                Most Valuable (Savannah Vasquez)

                                    Most Valuable (Darby Creech)

                                    Most Valuable (Angela Morando)

                                    Most Improved (Hannah Hayes)

                                    Scholar Athlete (Angela Morando)

 

Football –       Most Outstanding (Sam Nay)

                        Best All-Around (Ethan Bridges and Duncan Nelson)

                        Spirit of the Cougar (Donray Brown) 

                        Most Improved (Dylan Cooper)

                        JV Most Outstanding Offensive Player (Nick Harrell)

                        JV Most Outstanding Defensive Player (Paulie DeMercurio)

                        Scholar Athlete (Dane Nicolajsen)

                        JV Scholar Athlete (Charles Tulevech/Declan Miller)

 

Boy’s Soccer –          Most Valuable Player: (JT Dupree)

                                    Best All Around: (Logan Edwards)

                          Most Improved: (Connor Wray)

                          Spirit of the Cougar: (Ben Simonette)

                                    JV Most Outstanding:  (Brendon Hodge)

                                    JV Most Improved (Ben Derosia)

                                    Scholar Athlete (Shane Hooley)

                                    JV Scholar Athlete (Matt Duggan)

 

Volleyball -     Most Outstanding (Karlee Thomas)

                        Best All Around (Katy Ryan)

                        Most Improved (Polly Watts)

                        Spirit of the Cougar (Gina Ryan)

                        JV Most Outstanding (Delaney Padgett)

                        JV Most Improved (Hunter Straub)

                        Scholar Athlete (Gina Ryan)

                        JV Scholar Athlete (Sara Huber/Delaney Padgett)

 

Girl’s Tennis -            Most Outstanding – (Claire LeBlanc)

                                    Best All Around – (Anna Desmone)

                                    Spirit of the Cougar – (Mary Claire Bass)

                                    Most Improved – (Jenna D’Amico)

                                    Scholar Athlete (Anna Desmone)

 

Boy’s Cross Country –         Most Valuable Runner (Jamie Rodriguez)

                                                Best All Around (Devin Barnes)       

                                                Most Improved (Jacob Morton)

                                                Spirit of the Cougar (Lucas Bolding)

                                                Scholar Athlete (Wyatt Fails)

 

Girl’s Cross Country –         Most Valuable Runner (Lydia Best)

                                                Best All Around (Marissa Yarbrough)

                                                Most Improved (Frances Swiber)

                                                Spirit of the Cougar (Catherine Holloway)

                                                Scholar Athlete (Frances Swiber)

                                                 

Cheerleading -           Most Outstanding (Amber Fitz)

                                    Best All-Around:  (Katie Hopewell)

                                    Spirit of the Cougar: (Cadyn Davis)

                                    Most Improved (Brianna Craig)

                                    JV Spirit of the Cougar (Madison Carpenter)

                                    JV Most Improved: (Jasmine Reyes-Cupil)

                                    Scholar Athlete (Cadyn Davis)

                                    JV Scholar Athlete (Shelby Walters)

Winter All-Conference

 

Boy's Basketball - Fred Lewis

 

Girl's Basketball - Gina Ryan, Katy Ryan, Andrea Raynor, Danielle Brisson

 

Girl's Indoor Track - Lydia Best, Tori Riggs, Kaleigh Hanson, Danielle Brisson, Madison Peele, Jaime Logan, Marissa Yarbrough, Katy Ryan, Gina Ryan

 

Boy's Indoor Track - Joseph Bulfer, Michael Quispe, Tyler Robinson, Scott Hagerty, Jacob Morton

 

Wrestling - Clay Sanders, Noel Rodriguez, Ethan Bridges, Stevie Sharpe

Winter Awards

 

Boy’s Basketball –     Most Outstanding Player (Fred Lewis)

                                    Most Valuable Player (Alex Pritchett)

                                    Spirit of the Cougar (Joe Vallone)

                                    Most Improved (Nick Antonelli)

                                    JV Most Valuable (Lewis Reddick)

                                    JV Best All Around (Brendon Hodge)

                                    Scholar Athlete (Nick Antonelli)

                                    JV Scholar Athlete (Wyatt Fails)

 

Girl’ Basketball -       Most Outstanding (Katy Ryan and Danielle Brisson)

                                    Best All Around (Gina Ryan)

                                    Spirit of the Cougar (Alex Stephens)

                                    Most Improved (Andrea Raynor)

                                    JV Most Outstanding (Mallory Carpenter)

                                    JV Best All Around (Ashley Crane)

                                    Scholar Athlete (Gina Ryan)

                                    JV Scholar Athlete (Delaney Padgett/Molly Walsh)

 

Wrestling -     Most Outstanding Wrestler (Ethan Bridges)

                        Best All-Around (Ryan Perry)

                        Most Improved (Charles Corbell)

                        Spirit of the Cougar (Donray Brown)

                        Scholar Athlete (Ryan Perry)

 

Boy’ Swimming -       Most Valuable (James Reindl)

                                    Best All Around (Shane Hooley)

                                    Spirit of the Cougar (Tripp Chesnutt)

                                    Most Improved (Matt Epperly)

                                    Scholar Athlete (Shane Hooley)

 

Girl’s Swimming -     Most Outstanding (Lyndsey Reeve)

                                    Best All Around (Anne Reindl)

                                    Spirit of the Cougar (Coley Howard)

                                    Most Improved (Emma Meno)

                                    Scholar Athlete (Emma Meno)

 

Boy’s Indoor Track –           Most Valuable (Jacob Morton)

                                               Best All Around (Michael Quispe)

                                               Spirit of the Cougar (Tyler Robinson)

                                               Most Improved (Robert Brenneman)

                                               Scholar Athlete (Jacob Rush)

 

Girl’s Indoor Track -            Most Valuable (Tori Riggs)

                                               Most Outstanding (Kaleigh Hanson)

                                               Spirit of the Cougar (Lydia Best)

                                               Most Improved (Jaime Logan)

                                               Scholar Athlete (Gina Ryan)

Spring All-Conference

 

Girl's Soccer - Dana Canby, Gina Ryan, Katy Ryan, Savannah Vasquez

 

Baseball - Fred Stewart, Sam Nay, Hunter Taylor, Bailey Van Nosdall, Ian Ramirez

 

Softball - Caitlyn Daas

 

Golf - Nick Owens, Andy Reyes, Manny Edmonds

 

Boy's Tennis - Ricky Farrington, Mitchell Wright, Ben Simonette, John Guarino

 

Boy's Track - Michael Quispe, Tyler Robinson, Jacob Morten, Lucas Bolding, 

 

Girl's Track - Marissa Yarbrough, Lydia Best, Kaleigh Hanson, Courtney Drumm, Madison Peele, Ki-Ki Klaumann, Emily Altman

 

Lacrosse - Nathan Bradley

Spring Awards

 

Softball -         Most Outstanding:  (Caitlyn Daas)

                        Best All-Around:  (Summer Lang)

                        Spirit of the Cougar:  (Caitlin Shumate)

                        Most Improved (McKenzie Miller)

                        Scholar Athlete (Madison Hodrick)

 

Girl’s Soccer -           Most Valuable Player (Gina Ryan)

                                    Best All Around (Dana Canby)

                                    Spirit of the Cougar (Katy Ryan)

                                    Most Improved (Delaney Padgett)

                                    JV Most Outstanding - Jordon Matthews

                          JV Most Improved - Alexis Cape

                                    Scholar Athlete (Gina Ryan)

                                    JV Scholar Athlete (Samara Rahman)

                                   

 

Boy’s Tennis -            Most Outstanding (Mitchell Wright)

                                    Best All Around (John Guarino)

                                    Spirit of the Cougar (Ricky Farrington)

                                    Most Improved – (Graham Guthrie)

                                    Scholar Athlete (James Philips)

 

Golf -  Most Valuable Player (Nick Owens)

            Best All Around (Manny Edmonds)

            Spirit of the Cougar (Andy Reyes)

            Most Improved (Brady Stafford)

            Scholar Athlete (Nick Owens)

 

Girl’s Track -  Most Outstanding (Kaleigh Hanson)

                        Most Valuable (Ki-Ki Klaumann)

                        Spirit of the Cougar (Lydia Best)

                        Most Improved (Marissa Yarbrough)

                        Scholar Athlete (Molly Walsh)

 

Boy’s Track – Most Outstanding (Tyler Robinson)

                        Most Valuable (Devin Barnes)

                        Spirit of the Cougar (Jacob Morton)

                        Spirit of the Cougar (Michael Quispe)

                        Scholar Athlete (Jamie Rodriguez)

 

Baseball –      Most Valuable Player (Fred Stewart)

                        Best All Around Player (Ian Ramirez)

                        Spirit of the Cougar (Bailey Van Nosdall)

                        Most Improved (Hunter Taylor)

                        JV Most Valuable Player (Paulie DeMercurio)

                        JV Spirit of the Cougar (Ryan Messer)

                        JV Scholar Athlete (Jacob Rush)

                        Scholar Athlete (Matt Elardo)

 

Lacrosse -      Most Outstanding (Nathan Bradley)

                        Best All Around (Jason Seelye)

                        Spirit of the Cougar (Ryan Hunt)

                        Most Improved (Andy Benson)

                        Scholar Athlete (Matt Duggan)